0

Bitcoin Halving’e Sadece 5 Gün Kaldı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Cuma günü yaklaşık 71.000 dolardan 65.000 dolara kadar geriledi. Bu düşüşün en önemli nedeni Fed’in Atlanta ve San Fransisco bölge başkanları tarafından yapılan açıklama. Her iki başkan da Fed’in faiz oranlarını yakın gelecekte düşürmeyeceğini söyledi.

Kripto para topluluğu henüz bu düşüşün şokunu atlatamamışken Orta Doğu’da tırmanan gerilim nedeniyle ikinci bir düşüşe şahit oldu. İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırısı başlatması sonucunda lider kripto para birimi 60.000 dolara kadar geriledi.

Cuma ve Cumartesi günlerinde yaşanan düzeltmeyle birlikte yaklaşık 400 milyar dolarlık bir değer kaybetti. Fed’in iki bölgesel başkanının açıklamaları ve İran ile İsrail arasındaki gerilimin artması düşüşte etkili oldu. Ancak Bitcoin topluluğu, heyecanla beklenen blok ödülü yarılanmasına sadece 5 gün kaldığını hatırlatıyor. Yarılanma sonrasında Bitcoin ağında madencilere ödenen blok ödülleri 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek. Bu önemli olaya yaklaşırken, topluluk son düzeltmelerin yarılanma öncesindeki son düzeltme olup olmadığını merak ediyor.

Bitcoin yarılanması (Halving) nedir?

Oluşturulan yeni Bitcoin miktarı her dört yılda bir yarılanma gününde yarıya indirilir. Bitcoin yarılandığında, ağın güvenliğini sağlayan katkı sahiplerine verilen ödül %50 oranında azalır ve bu da yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girme oranını doğrudan etkiler. Buna yarılanma günü diyoruz.

2020 yılının başında sanal “madencilik” yoluyla ağa her 10 dakikada bir 12,5 yeni Bitcoin ekleniyordu. Mayıs ayında bu miktar yarıya inerek 6,25 oldu. Nisan 2024’te ise bu miktar yaklaşık 3,125’e düşecek ve bu süreç 21 milyon bitcoin’in tümü madencilikle çıkarılana dek sürecektir (bunun 2140 yılı civarında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir). Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin protokolüne kodlanan bu süreç, toplam Bitcoin arzını sınırlandırarak kıtlığını artırmanın bir yoludur.

Bitcoin yarılanması (Halving) neden önemlidir?

Bitcoin yarılandığında, ağın güvenliğini sağlayan katkı sahiplerine verilen ödül %50 oranında azalır ve bu da yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girme oranını doğrudan etkiler. Sadece 21 milyon Bitcoin olduğu ve yarılanma bunların sayısını azalttığı için yarılanma bitcoin’i daha kıt hale getirir.

Doğasından gelen bu kıtlık, önceki yarılanmalardan sonra yaşanan talep artışıyla birleştiğinde fiyat üzerinde yukarı yönlü potansiyel baskıya katkıda bulunabilen dijital nadirlik hissini yaratmaktadır.

Piyasayı Neler Bekliyor?

Bazı yatırımcılar, 12 ve 13 Nisan’daki piyasa çöküşünü bir fırsat olarak gördü ve daha fazla Bitcoin satın aldı. Her 210.000 blokta bir gerçekleşen blok ödülü yarılanması, Bitcoin’in temel bir özelliği. Dördüncü blok ödülü yarılanması 19 Nisan 2024’te gerçekleşecek ve bu, ağdaki blok ödülünü 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye indirecek. Üretimin azalması ve talebin artması durumunda, Bitcoin fiyatının yükseliş trendini sürdüreceği tahmin ediliyor. Geçmişteki blok ödülü yarılanmalarının ardından Bitcoin’in büyük yükselişler yaşamasının nedeni bu durum olarak görülüyor.

Birçok kişi, Bitcoin’in önümüzdeki bir yıl içinde 150.000 dolar ile 200.000 dolar arasında bir değere ulaşacağını tahmin ediyor. Ancak tarih her zaman aynı şekilde tekrarlanmaz. Bu nedenle, geçmiş fiyat hareketlerinin gelecekte de aynı sonuçları doğuracağına dair kesin bir güvence yoktur.

Ancak, Bitcoin’in halving’e sadece birkaç gün kala 10.000 dolar değer kaybetmesi dikkat çekici. Bu düşüş, piyasada bir alım fırsatı mı yoksa daha büyük bir düzeltmenin habercisi mi, ilerleyen günlerde göreceğiz.

Güncel Airdrop ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar