0

Bitcoin Neden Yükseliyor? ETF Nedir?

Bitcoin son 24 saatte yaklaşık %12 değer kazanarak 30.800 dolara yükselmesi, kripto para piyasasında short pozisyonlarda büyük çapta tasfiyelerin gerçekleşmesine neden oldu. Bu durum, ABD’nin kripto para sektörüne karşı savaş açtığı bir dönemde Bitcoin’in 30.000 dolar seviyesine gelmesi yatırımcıları şaşırttı. Bitcoin, yazımızı yazdığımız sırada 30.200 seviyesinden işlem görüyor. Peki Bitcoin ve kripto paralar neden artıyor?

Bitcoin Neden Artıyor?

Her şey, BlackRock’ın Spot Bitcoin ETF başvurusunu yapmasıyla başladı. Bu başvuru, kripto para yatırımcılarının risk iştahını artırdı ve yakında gelecek bir ETF onayı beklentisiyle alımları hızlandırdı. Ardından, Bitcoin kritik destek seviyelerini tek tek geri aldı ve yeni olumlu haberlerle desteklendi. Hatta bu yazı hazırlandığı sırada bile yükselişini sürdürüyor. BlackRock’un başlattığı dalga ile diğer şirketlerde ETF başvurularında bulundu;

  • BlackRock Bitcoin ETF başvurusu yaptı.
  • SBERBANK kripto hizmetlerini bu ay başlatacağını duyurdu.
  • Çin Devlet Bankası BOCI Ethereum ağında token ihraç etti.
  • 21Shares yeni altcoin ETP’si duyurdu.
  • Deutsche Bank kripto saklama hizmeti için lisans başvurusu yaptı.
  • EDX Markets 10 trilyonu aşan varlığa sahip 3 şirketin desteğiyle kripto hizmeti vermeye başladı.
  • WisdomTree Spot Bitcoin ETF başvurusu yaptı.
  • Invesco 1,5 trilyon dolar yönetiyor Spot Bitcoin ETF başvurusu yaptı.

Bitcoin ETF Nedir?

ETF; portföy çeşitliliği sağlamak adına oluşturulan ve menkul kıymetler borsalarında işlem gören borsa yatırım fonlarının kısaltmasıdır. Borsa Yatırım Fonu (Exchange-traded Funds, ETF), geleneksel borsalarda işlem gören bir yatırım fonu çeşididir. Hisse senedi, emtia veya tahvil gibi varlıkları içerebilirler. ETF’ler menkul kıymet veya tahvil endeksine sahiptir.

Bitcoin ETF’si, yatırımcıların temel varlıklara gerçekten sahip olmadan yatırımlarını çeşitlendirmelerine olanak tanır, yani herhangi bir BTC’ye sahip olmadan Bitcoin’in fiyat hareketlerinden kar elde edebilirler. Öncelikle kazanca odaklanan yatırımcılar için ETF’ler bireysel varlık alım satımına basit ve kullanışlı bir alternatif sunar. Temel finansal varlıklardan oluşan bir sepeti temsil ettiklerinden, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmeleri ve riski yönetmeleri için de harika bir yoldur. Bununla birlikte, blok zinciri endüstrisi karamsar piyasalara yabancı değil ve hedge fon yöneticilerini tedirgin eden bir şey varsa o da volatilite riskidir. Kripto paralar son derece volatil bir yapıya sahiptir ve bu durum geleneksel piyasalarda görülmemiş kâr marjları için fırsatlar yaratırken, aynı zamanda büyük finansal kayıplara da yol açabilir

BlackRock Nedir?

BlackRock 1988 yılında Larry Fink, Robert Kapito, Susan Wagner, Ben Golub, Hugh Frater ve Ralph Schlosstein tarafından kurulmuştur. Kurucular, müşteriler için güvenilir bir danışman ve varlık yöneticisi olarak hizmet verecek, yenilikçi yatırım çözümleri sunacak ve uzun vadeli değer sağlayacak bir şirket yaratmayı amaçladılar. BlackRock en başından beri müşterilerinin çıkarlarını ön planda tutmaya odaklanmış ve bu ilkenin merkezinde faaliyet göstermeye devam etmektedir.

BlackRock’ın iş modeli, emeklilik fonları, bağışlar, vakıflar, hükümetler, şirketler ve bireysel yatırımcılar dahil olmak üzere çok çeşitli müşterilere hizmet veren yatırım yönetimi ve danışmanlık hizmetleri etrafında dönmektedir. Şirket, hisse senetleri, sabit gelir, gayrimenkul ve alternatifler de dahil olmak üzere çeşitli varlık sınıflarında geniş bir yatırım ürünleri ve çözümleri yelpazesi sunmaktadır.

Güncel Airdrop ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar