0

Yeni AB Yasası Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?

Terra (LUNA)’ya bağlı UST’nin çöküşüyle bu altcoin sektörü için düzenleme talepleri de arttı. Yaklaşmakta olan AB düzenlemesinde stablecoin’ler ihraççıları için katı şartlar yer alıyor. Bunun yanı sıra, başka endişe alanları da var.

Yeni AB yasası bu altcoin sektörünü nasıl etkileyecek?

2022 yılı, önde gelen kripto paralarda ve genel olarak finansal piyasalarda ciddi düşüşleri getirdi. Bunun yanında önde gelen yargı bölgelerinde kripto için büyük yasal çerçeveler gündeme geldi. ABD senatörleri Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand’ın “kripto para yasası”nın ortak sponsorluğunu yapıyor. Ancak, bu tasarının daha gidecek çok yolu var. Bununla birlikte, Avrupalı ​​muadili Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) tasarısı, sonunda üçlü müzakerelerden geçti.

30 Haziran’da, Avrupa Parlamentosu üyesi ve MiCA düzenlemesi raportörü Stefan Berger, Avrupa Birliği’ni kripto varlık düzenlemesine sahip ilk kıta yapan “dengeli” bir anlaşmanın yapıldığını açıkladı. Anlaşma gerçekten bu kadar “dengeli” mi? Genel olarak kriptoyu ve özellikle de en önemli altcoin sektörlerinden bazılarını nasıl etkileyecek?

Doğrudan yasak yok, ancak daha sıkı inceleme var

Sektör, en son MiCA taslağını karışık bir yanıtla karşıladı. Bazı uzmanların temkinli iyimserliği, Twitter’daki ‘işe yaramazlık’ teşhisiyle dengede duruyor. Paket, Proof of Work (PoW) madenciliğinin fiili bir yasağı olan en endişe verici bölümlerinden birini düşürdü. Ancak, özellikle stablecoin’lerle ilgili olarak hala bir dizi tartışmalı yönerge içeriyor.

İronik olarak, stablecoin’lerin ekonomik sisteme getirdiği riskleri değerlendiriyor. Bununla birlikte, Avrupa Komisyonu, belgede Seçenek 3 olarak etiketlenen doğrudan yasaktan çekiniyor. Bunun yerine “ılımlı” seçeneklerin bir kombinasyonunu seçiyor. Seçilen yaklaşım, stablecoin’leri AB’nin ‘e-para’ tanımının yakın bir analogu olarak nitelendiriyor. Ancak mevcut Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri direktiflerini konuyu ele almaya uygun görmüyor. Bu nedenle, bir dizi yeni “daha ​​katı” yönerge öneriyor. 

Güncel Airdroplar ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar