0

SEC’den Binance ve Changpeng Zhao’ya Dava!

ABD Menkul Kıymeyler ve Borsa Komisyonu (SEC), menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Changpeng Zhao ve Binance’e dava açtı. SEC’in federal mahkemeye sunduğu dosyaya göre Binance Holdings Ltd. ve şirketin CEO’su Changpeng Zhao, ABD yasalarını ihlal etti. Binance’in içinde bulunduğu regülatör kıskacı her geçen gün daralıyor.

Açılan davada SEC, Binance’in kayıt dışı borsalar işlettiğini, yanlış beyanlarda bulunduğunu ve kayıtsız menkul kıymet satışı gerçekleştirerek yatırımcı koruma kurallarını ihlal ettiğini kaydetti.  SEC Başkanı Gary Gensler, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“CZ ve Binance kuruluşlarının kapsamlı bir aldatma, çıkar çatışması, şeffaf olmama ve planlı bir biçimde kanundan kaçtığını iddia ediyoruz. Halk, zor elde edilen varlıklarından herhangi birini bu yasa dışı platformlara yatırmaktan kaçınmalıdır.”

Geçtiğimiz mart ayında da CFTC, Binance’in türev yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek dava açmıştı. CZ, o dönem yaptığı açıklamada bu davanın bir hayal kırıklığı olduğunu ve regülatörlerle uyumlu bir biçimde çalışmaya istekli olduklarını kaydetmişti.

Resmi Binance Blog’undan SEC’e Meydan Okuyan Bir Bildiri Yayınlandı

SEC, Binance’i ve kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’yu kayıtsız borsalar, aracı kurumlar ve takas kurumları işleterek ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle; kayıtsız menkul kıymetler teklif etmek ve satmakla; ve müşteri fonlarını Zhao’nun sahip olduğu üçüncü taraf bir kuruluşa karıştırmak ve yönlendirmekle suçlamıştı.

Binance yaptığı açıklamada, SEC’in bir uzlaşmaya varmak için “verimli” görüşmeler yapmak yerine bir dava açmayı tercih etmesinden dolayı “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Binance, SEC’in soruşturmalarıyla “aktif olarak işbirliği yaptığını” ve sorularını yanıtlamak ve endişelerini gidermek için “çok çalıştığını” belirtti.

Binance ayrıca SEC’in iddialarını “ciddiye aldığını” ifade etti, ancak bunların bir yaptırım eyleminin konusu olması gerektiğini reddetti. Binance, “platformunu güçlü bir şekilde savunmayı” amaçladığını belirterek SEC’i kripto sektörüne açıklık ve rehberlik sağlamayı “yanlış yönlendirme ve bilinçli olarak reddetmesi” nedeniyle eleştirdi. Şirket, SEC’in, diğer ABD makamları üzerinde yargı yetkisi iddia etmiş olsa bile, belirli tokenleri ve hizmetleri menkul kıymet olarak etiketleyerek kripto pazar yapısını “tek taraflı olarak tanımlamaya” çalıştığını savundu. Binance, bu yaklaşımın inovasyonu ve tüketicinin korunmasını teşvik eden “etkili bir düzenleyici çerçeve” için “ileriye dönük en iyi yol olmadığını” belirtti.

Binance ayrıca SEC’in eylemlerinin Amerika’nın finansal yenilik ve liderlik için küresel bir merkez olma rolünü baltaladığını ve Binance’in ABD’nin düzenleyicilerin arasındaki çekişmenin ortasında kalan “kolay bir hedef” olduğunu söyledi. SEC’in amacının yatırımcıları korumak değil, “manşetlere çıkmak” gibi göründüğünü açıkladı.

Binance, müşterilerine Binance.com ve Binance.US’deki varlıklarının “güvende ve emniyette” olduğu ve SEC’in eylemi için “sıfır gerekçe” olduğu konusunda güvence verdi. Binance, ABD’deki ve dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler ve politika yapıcılarla işbirliği yapmaya devam edeceğini ve kripto teknolojisini “yanlış yönlendirilmiş davalardan” korumak için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışacağını bildirdi.

Güncel Airdroplar ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar