0

Londra Güncellemesi ve EIP-1559 Nedir?

Dünyanın en değerli ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un ağı, dün oldukça önemli bir güncelleme aldı. Londra güncellemesi olarak bilinen güncelleme, EIP-1559 adı verilen bir protokolü de içeriyor. Güncelleme sonrasında ağda yer alan bir blok, tarihte ilk kez deflasyonist bir yapıya büründü. Peki Londra güncellemesi nedir ve Ethereum nasıl deflasyonist oldu?

EIP Nedir?

EIP, Ethereum Improvement Proposal’ın kısaltımış halidir. EIP’ler ETH için geliştirme önerilerine verilen adlardır. Bu geliştirmeler ETH ağının geliştiricileri tarafından değerlendirilir ve uygun bulunduğu takdirde uygulamaya geçer. Bu geliştirme modelleri Bitcoin’de de vardır ve BIP ( Bitcoin Improvement Proposal ) adı verilir.

Toplamda 4 Farklı EIP Mevcuttur

EIP’ler kendi içinde Networking, Core, Interface ve ERC olarak 4’e ayrılır. Örnek verecek olursak ERC-20 olarak bilinen ve ETH ağı üzerinde tokenlar yaratmaya sebep olan güncellemeler EIP’e örnek olarak verilebilir. Yine aynı şekilde NFT’ler olarak bilinen Non-Fungible Token’ler ERC-721 ile EIP olarak uygulanmıştır. EIP-1559 ise bu şekilde EIP’ler gibi “fee-burn proposal” yani işlem ücreti yakma olarak ETH için önerilmiştir. Ethereum ağında transferlerin gerçekleşmesi için madencilere ücret verilir. Ethereum ağındaki ücretleri onaylamak için ise GAS gereklidir. EIP-1559, doğrudan madencilere gitmek yerine yakılacak olan her işlem için dinamik olarak ayarlanmış bir “temel ücret” belirlemek için ücret mekanizmasını değiştirir. Yatırımcılar, istenirse işleri hızlandırmak için taban ücretlerine isteğe bağlı bir “bahşiş” de ekleyebilir. Bu noktada parayı veren düdüğü çalmış oluyor. EIP-1559 ile birlikte her bloktaki 12.5 milyon olan Gas kapasitesi 25 milyon Gas kapasitesine çıkacak ve her bir blokta daha fazla işlem gerçekleşmiş olacak. Böylelikle Gas ücretlerinden ötürü bekleyen işlemler gerçekleşerek Ethereum’u daha da kullanıcı dostu hale getirecek şeklinde söyleyebiliriz.

Londra güncellemesi nedir?

Londra güncellemesi, Ethereum ağında önümüzdeki sene aktive olması beklenen Ethereum 2.0 öncesindeki en önemli güncellemelerden biridir. Güncelleme kapsamında başlatılan ve Türkçesi “Ethereum Geliştirme Protokolü 1559” olan protokol ile ağdaki bazı önemli problemler çözüme kavuşuyor.

Özellikle ücretlerle ilgili önemli değişikliklerin göze çarptığı EIP-1559 ile gelen yeniliklere göz atalım.

1- İşlem ücretlerinin öngörülebilirliğini artırmak!

Ethereum ağındaki işlem ücretleri, ağın bir çeşit açık artırma sistemi kullanması sebebiyle değişken olabiliyor. Kullanıcılar, gerçekleştirmek istedikleri işlemlerin “madenci” olarak adlandırılan diğer kullanıcılar tarafından işlenmesi ve doğrulanması için birbirlerine teklif verirler.

Ağ meşgul olduğunda yükselen işlem ücretleri, kullanıcıların küçük tutarları bile çok büyük ücretler karşılığında transfer etmesine sebep olabiliyor. Fakat asıl sorun, bu açık artırmanın “kör” bir şekilde gerçekleşmesi, yani işlem ücretlerinin değişken ve öngörülemez olması.

EIP-1559 ile kullanıcılar ağın ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak, algoritma tarafından belirlenen bir taban ücret ödeyecek. İşlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesini isteyen kullanıcılar ise bu taban ücrete ek bir bahşiş gönderebilecek.

2- İşlem ücretleri

Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin düşmesi beklense de öngörülebilir taban ücret, “en yüksek teklifi veren kazanır” sistemine göre daha az aşırı ödeme ile karşılaşmamıza yardımcı olabilir.

Ancak EIP-1559, işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlamıyor, yalnızca ücretleri daha öngörülebilir hale getiriyor. Taban ücret değişecek, ağ daha yoğun olduğunda ücret artacak ve işler daha sakin olduğunda ücret düşecek.

3- Ethereum yakılacak

Kripto para piyasasında yakım olarak bilinen ve arzı azaltmaya yarayan işlem, EIP-1559 ile Ethereum için de mümkün olacak.

Taban ücret madencilere verilmeyecek. Bunun sebebi, madencilerin işlem ücretlerini yüksek tutmak için ağı yapay olarak tıkamaları riskini ortadan kaldırmak. Bunun yerine ETH’ler yakılacak, yani yok edilecek. Bazı uzmanlar, arzı azaltacağı için bu hamleyle Ethereum fiyatının önemli miktarda artabileceğine inanıyor.

Ancak geliştiriciler, arzı azaltmanın fiyatlar üzerindeki etkisinin teoride mümkün olduğunu, ancak Ethereum pratiğinde mümkün olmayacağı görüşünde. Zira Ethereum ağında gas ücretlerinin büyüklüğü ve ne kadar ETH’nin yok edileceğini belirleyen işlem hacimleri, fiyat üzerinde etkisi olabilecek diğer unsurlar arasında yer alıyor.

4- Ethereum ağına daha büyük değişiklikler geliyor

EIP-1559, Ethereum ağındaki mevcut planlar düşünüldüğünde esasen oldukça küçük bir güncelleme. 2022’nin başında tamamlanması ümit edilen ve ağın tüm altyapısını elden geçirecek olan Ethereum 2.0 çok daha büyük bir merakla bekleniyor.

Ethereum 2.0, ağı Proof of Work (PoW) sisteminden Proof of Stake (PoS) sistemine geçirecek. PoW algoritması kapsamında madenciler, işlemleri doğrulamak için büyük miktarda bilgi işlem gücü kullanıyor. Ancak PoS algoritmasında kullanıcılar işlemleri doğrulama ve kripto para kazanma hakkını elde etmek için bir miktar ETH’den vazgeçmek durumunda kalacak.

Geliştiriciler ayrıca daha fazla yan ağ ekleyerek ve bunları birbirine bağlayarak Ethereum ağını büyütmek için çalışmaya devam ediyor. Böylelikle tıkanıklığın ve işlem maliyetlerinin azalacağı umuluyor.

5- Ethereum’da bir blok “deflasyonist” oldu

Bu son ralli, EIP 1559’u etkinleştirecek olan Londra hard fork beklentisiyle geldi. Ethereum ağı, ETH üzerinden ödenen taban ücreti resmen yakmaya başladı. Aktivasyondan bu yana 24 saatten biraz fazla bir süre geçmesine karşın Ethereum ağında yaklaşık 12,7 milyon dolara tekabül eden 4.840 ETH’nin şimdiden yakıldığı bildirildi.

Güncel airdrop fırsatlarını görmek için tıklayınız.!!!

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar