0

GameStop, Dogecoin ve Bitcoin Neden Yükseldi ?

    Son günlerde anlamsızca bazı coinler, hisseler ani yükselişler yaparak %900’lere kadar kazanç sağladı. Peki bunun arkasındaki sebep ne ? Bir sonraki coin veya hisse hangisi olacak birlikte bakalım.

GameStop hisseleri birçok büyük yatırım fonları tarafından shortlanıyordu. Shortlamak; ilgili paritenin değerinin düşeceği beklentisi ile satış yapılması durumudur.

Örnek vermek gerekirse; Dolar fiyatının düşeceği beklentisi ile elinizdeki Dolar’ı Türk Lira’sına çevirerek düşüş fırsatını değerlendirmiş olursunuz. Elinizdeki 25$ x 1$ = 5 TL takası ile 125 TL sahibi olmuş olursunuz. Açtığınız Short pozisyon ile elinizdeki değer Dolar’ın değer kaybetmesiyle birlikte tekrar alış yaparak 125 / 1$ = 4 TL ortalama 31,25$ değerine ulaşır. Burada 6,25$(25TL) kâr elde etmiş olursunuz.

Büyük yatırım fonlarının yöneticileri ise short pozisyon açarak küçük yatırımcılara yüksekten hisse satarak kar sağlayabiliyorlardı. Amerika’nın en popüler forumlarından biri olan Reddit üzerinde 3 milyon küçük yatırımcı birleşerek Gamestop hisselerini almaya başladılar. Böylece hisse senedinin fiyatını daha da yukarı çıkartabildiler. Yatırım fonlarının yöneticileri girdikleri short pozizyonları yüzünden kaybetmeye devam ediyorlardı. Reddit kullanıcıları tarafından yapılan bu toplu hareket zenginlere karşı büyük bir baş kaldırış olmuştur. Yatırım fonlarının 6 milyar dolar zarara girdikleri tahmin edilmekte.

Gamestop kazancından sonra Reddit topluluğu Elon Musk’ın tavsiye ettiği Dogecoine yöneldi. Dün köpek temalı bir dergi kapağı paylaşarak Dogecoin’in değerinin katlanmasına katkıda bulunan Elon Musk bugün de Bitcoin’de doping etkisi yarattı. Elon Musk Twitter profiline #bitcoin ibaresini ekleyince dünyanın en büyük kripto parasının değeri 32.194 dolardan 37.000 doların üzerine tırmandı. Musk daha önce de GameStop kapışmasında küçük yatırımcıdan yana tavır almıştı. Coinmarket sıralamasına giren Reddit topluluğu kendinden daha söz ettirecek gibi duruyor.

Reddit topluluğuna ulaşmak için linke tıklayınız.

Peki bu fırsatlardan yararlanabilir misiniz veya Dogecoin için geç mi kaldınız. Malesef bu tarz pump yapıları ani çıkış ve ani çöküş ile sonlanmakta. Dogecoin toplam arzına bakacak olursak

Toplam arzı : 128,150,161,816

Bu kadar yüksek toplam arzı bulunan coinden daha fazla değerlenmesini beklemek biraz zor gözüküyor. Tabi kazançınızı alıp yakın stoploss kullanarak kazanç sağlamanız mümkün ama ani pumplanmış coinlere veya hisselere çok dikkatli girmelisiniz. Küçük yatırımcılar şuan büyük yatırımcılara karşı hareket etmekte fakat, büyük fon yöneticilerinin buna karşı hamlelere olacaktır.

Güncel airdrop fırsatlarını görmek için tıklayınız.!!!

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar