0

Ethereum Saldırı Altında Mı? stETH Nedir?

Son günlerde bitcoin düşüşü ile piyasalardan negatif ayrılan ethereum, son 24 saat içerisinde %10’un üzerinde değer kaybederek 1.498 dolara kadar geriledi. Yazımızı yazdığımız sırada ethereum 1.538 dolardan işlem görüyor. ETH fiyatında görülen gerilemenin stETH’de görülen kayıpların ardından hız kazandığı görüldü. Ethereum ile aynı değerde kalması gereken stETH, son değer kayıplarının ardından ethereum ile bire bir değerde kalmayı başaramıyor. Peki bunun arkasındaki sebep nedir? Öncelikle stETH nedir bununla başlamalıyız.

Ethereum | airdropturkiye.com

Lido Staked Ethereum (stETH) Nedir?

Lido Finance şu anda Ethereum zincirinde hizmet veren en büyük dördüncü merkeziyetsiz finans protokolü konumunda ve burada yaklaşık 7.5 milyar dolarlık kilitli varlık bulunuyor. Lido Finance’in hazinesinde ise 230 milyon dolarlık varlık mevcut. Bunun 183 milyon dolarlı Lido DAO token’da, 39 milyon doları Ethereum’da (20 bin ETH) ve 7 milyon doları da stake edilen Ethereum’da bulunuyor.

Lido Finance’nin, likit staking özelliği ile ethereum kullanıcıların ilgili miktarda stETH almak için başlangıçta ETH’yi kilitlemelerine imkan veriyor. Lido Staked ETH, Ethereum ile 1:1 oranında değiştiriliyor. Daha sonra stETH, DeFi’de yeniden kullanım imkanı buluyor.

stETH | airdropturkiye.com

Celsius Network Nedir?

Celsius Network, dijital varlıklarınızı yatırarak mevduat faizi kazanıp, borç alabileceğiniz bir nevi banka gibi hareket eden bir fintech platformudur. Proje topluluğuna öncelik verirken geleneksel bankacılık modellerine meydan okuyan bir ekonomik model üzerinde çalışır.

DeFi platformu Celsius, şu anda stETH tokenine kilitlenmiş bir sürü fonla tehlikeli bir durumda. devam eden düşüş yüzünden, toplu ödemelere yol açabileceğinden, platform için bir tehdit oluşturuyor.

Lido Staked ETH’de (stETH) Düşüş nasıl başladı?

Alameda Capital, en büyük Lido Staked ETH holder’larından biri. Her şey, Alameda Capital’in tokendeki tüm hisselerini sattığı geçen haftanın sonunda başladı. Perşembe günü yapılan satış, 1,5 milyar dolarlık şaşırtıcı bir rakama ulaştı. Alameda capital, Celsius’tan stETH satın alıyor ve ardından ETH satıyor gibi görünmekte. Muhtemelen stETH’yi yüksek bir indirimle alıyor.

Ethereum Yatırımcıları Korkmamalı

Ethereum ve stETH’nin fiyatlarıyla doğrudan bir bağlantısı bulunmuyor. Ancak stETH’nin AAVE ve Lido gibi DeFi platformlarında teminat olarak ana rolü sebebiyle DeFi için korkunç sonuçlar doğurabileceğinden korkuluyor. Mevcut durumda stETH’deki keskin kayıplar görülmesi Ethereum’da yalnızca panik satışına neden oluyor.

UST ve LUNA’nın çöküşünün etkisi kripto para piyasalarında hala hissediliyor. Bu sebeple stETH’nin Ethereum’a sabit kalmakta zorlanması kafa karışıklığına neden olurken, stETH’nın son aylarda adı Terra ile en çok anılan platformlardan biri olan Lido’nun ürettiği bir varlık olması da ikinci bir kuşku yaratıyor.

Bununla birlikte stETH’nin Ethereum ile organik bir bağı bulunmadığı için iki varlık arasındaki sabitliğin bozulması sadece stETH kullanan yatırımcıları etkileyebilir.

Güncel Airdroplar ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar