0

Eski Coinbase Yöneticisi Tutuklandı

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Savcılığından yapılan açıklamaya göre, Coinbase’de eski bir ürün müdürü olan Ishan Wahi, Perşembe günü içeriden öğrenenlerin ticareti (insider trading) yöntemiyle bağlantılı olarak dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı.

Insider trading yapan Coinbase yöneticisi tutuklandı

Açıklamada, kripto para borsasının varlık listeleme ekibinde çalışan Wahi’nin, her ikisi de aynı suçlamalarla karşı karşıya olan kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’ye Coinbase’de listelenmesi planlanan yeni coin’ler hakkında defalarca tüyo verdiği belirtildi.

Güvenlik güçleri, ikilinin 25 farklı kripto varlığından ve en az 14 ayrı Coinbase halka açık listelemesinden yasadışı işlemlerde en az 1.5 milyon dolar kar elde ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı’nın basın açıklamasına göre, sanıklar en az 25 farklı kripto para birimi satın almak ve potansiyel olarak 1,5 milyon dolara kadar para kazanmak için başka kişilerin adlarına anonim Ethereum cüzdanları ve borsa hesapları kullandılar (SEC açıklaması bu rakamı 1.1 milyon dolar olarak belirledi).

Coinbase | airdropturkiye.com

Insider Trading Nedir?

Insider trading, halka açık bir şirketin henüz kamuoyuyla paylaşılmayan önemli bilgilerine sahip olarak menkul kıymet satın alma veya satma eylemidir. Henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bu bilgiler, bir yatırımcının menkul kıymeti almasına ya da satmasına ilişkin kararını büyük ölçüde etkileyebilecek her türlü bilgiyi ifade eder.

Insider trading, içeriden öğrenenlerin ticareti veya bilgi suistimali olarak da bilinir ve bu şekillerde de tanımlanabilir. Dünyanın her neresinde olursanız olun bu üç kavramın her biri yasa dışı olan bu uygulamayı ve suçu ifade eder.

  • Insider trading, yasal olmayan bir şekilde kamuya açıklanmayan bilgiler edinerek hisse senedi veya diğer menkul kıymetlerin satın alınması veya satılmasını içerir.
  • Ülkemizdeki Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve diğer ülkelerdeki düzenleyiciler bu eylemi tespit etmek ve ortaya çıkarmakla ilgilenirler.
  • Düzenleyicilerin suçları ve suçluları tespit etmesi durumunda hapis veya adli para cezası yaptırımları uygulaması mümkündür.

Insider trading uygulamasında, henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bilgilerle, bir şirkete ait bilgilerin halihazırda yasal olarak kamuya açıklanmadığını ve bu bilgilere yalnızca bir kişi ya da birkaç grup insanın sahip olduğu durumu anlatmaya çalışıyoruz. Mesela herhangi bir kişi kamuya açıklanmadan önce belirli raporlara ulaşabilir, bunları bir şekilde edinebilir, dağıtabilir veya bu raporları doğrudan kendi çıkarları için kullanabilir. İşte anlatmaya çalıştığımız durum tam olarak budur.

Insider trading için daha anlaşılabilir bir örnek verelim. Örneğin, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketleri ele alalım. Bu şirketlere ilişkin bilgiler önceden duyurulan belirli tarihlerde açıklanır ve Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığı ile de aynı anda herkesle paylaşılır. Bu şirketlere ait bilgilerin herkesle paylaşılmadan birkaç kişi veya bir grup tarafından edinilmesi ve kullanılması ise insider trading suçunun işlenmesine sebep olur.

Güncel Airdrop ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar