0

Curve Finance (CRV) Coin Hacklendi

DeFi platformu Curve Finance, güvenlik açığı ile karşı kaşıya kaldı. Gerçekleşen saldırıda CRV/ETH havuzundan toplam 32 milyon CRV coin çekildi ve fiyatın anlık olarak 0.10 dolara düşmesine neden oldu. Yazımızı yazdığımız sırada CRV coin 0,62 dolardan işlem görmektedir.

Curve Finance üzerinde Vyper kullanan birkaç havuz 30 Temmuz’da hacklendi. İlk incelemeye göre, Vyper derleyicisinin 0.2.15, 0.2.16 ve 0.3.0 sürümleri, bir sözleşmeyi kilitleyerek birden fazla işlevin aynı anda yürütülmesini engelleyen reentrancy korumasını doğru şekilde çalışmamasından kaynaklanıyor. Reentrancy saldırıları potansiyel olarak bir sözleşmedeki tüm fonları tüketebilir. Reentrancy saldırısı, blockchain teknolojisi ve özellikle Ethereum platformu üzerinde çalışan akıllı kontratların başına gelebilecek bir güvenlik açığıdır.

Yaşanan saldırı sonucu Curve Finance twitter üzerinden açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada “Vyper 0.2.15 kullanan bir dizi stablepool (alETH/msETH/pETH), hatalı çalışan bir reentrancy kilidinin sonucu olarak saldırıya uğramıştır. Durumu değerlendiriyoruz ve gelişmeler oldukça topluluğu bilgilendireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Bunun dışında, tehlikede olan sadece CRV değil. Proje tarafından yapılan açıklamada bunun sadece CRV ile sınırlı olmadığı açıklandı. Sorunun devam etmesi hainde, ağ üzerinde olan tüm CRV/WETH pool’larında bu açıktan faydalanma yaşanabilir.

Vyper nedir?

Vyper, altcoin Ethereum Sanal Makinesini (EVM) hedefleyen sözleşme odaklı, Pyhton odaklı bir programlama dilidir. Bu, onu Web3 geliştirme yolculuğuna adım atan Python geliştiricileri için en iyi başlangıç noktalarından biri haline getiriyor. Vyper, aynı zamanda kodun okunabilirliğine ve denetlenebilirliğine katkıda bulunan basit bir dile ve derleyici uygulamaya sahiptir. Bu da geliştiricilerin üretimde güvenli akıllı sözleşmeler oluşturmalarını kolaylaştırıyor. En çok benimsenen ikinci akıllı sözleşme programlama dili olan Vyper, Solidity ile aynı araçlara ve kaynaklara sahiptir.

Güncel Airdrop ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar