0

Büyük Vurgun Terra Luna Hikayesi

Sadece birkaç hafta önce 120 dolarla tüm zamanların zirve seviyelerine çıkan Terra Luna için güncel seviyeler inanılır gibi değil, son 24 saatte kayıpların %99’ları geride bıraktığı LUNA fiyatı yazım sırasında 0.0002 dolara kadar inmişti. Ancak Terra ekosisteminde yaşanan şokların en önemlisi bu değil çünkü ekosistemde TerraUSD UST olarak bilinen ve fiyatı dolarla 1:1 oranında sabitlenmiş bir stabilcoin de mevcut. Kripto para piyasalarında yaşanan kaosa karşı ekosisteme güç vermesi beklenen UST fiyatı bile normal şartlarda 1 dolar olması gerekirken 0.10 dolar civarına inmiş durumda.

Normal şartlarda TerraUSD UST coin benzeri algoritmik stabilcoinler, USDT ve USDC gibi para birimlerine kıyasla kripto para piyasasındaki kaosa karşı güven ortamı sunar. Terra ekosistemi için böyle bir durum söz konusu olmadı ve piyasa düşerken ekosistemi sabit tutması gereken stabilcoinde tam bir çöküş yaşandı. yazımızı yazdığımız sırada 0.13 dolardan işlem görmekte.

UST stabilcoininin 16.29 milyarlık bir hacmi var ve bu değer bütün kripto para piyasasını etkileyecek kadar fazla, UST coin Luna Vakfı’nın sahip olduğu BTC’ler tarafından destekleniyor. Ekosistem kurucusu Do Kwon daha önce vakfın Satoshi’den sonra en fazla BTC bulunduran cüzdana sahip olduğunu söylemiş, yani bu tarz saldırı, kaos ortamlarına karşı güçlü durma potansiyelini vurgulamıştı. Ancak son gelişmeler bu açıklamaların yanlışlığını kanıtladı. UST fiyatını koruyabilmek için elindeki BTC’lerin tamamını sattı fakat bu bile 1 dolara ulaşmak için yeterli olmadı.

Terra’nın sahip olduğu bu sistemin zincir dengesi kurduğu söyleniyordu fakat durum bunun aksini gösterdi. Ek olarak zincir üzerinde inşa edilen ve borç verme sistemi sunan Anchor protokolü de bu durumdan oldukça kötü etkilendi. Normalde yatırımcılar Anchor aracılığıyla sunulan faiz oranlarından faydalanır ve arz/talep dengesine göre UST coin fiyatı sabit kalırdı. Son günlerde yaşananlar Terra ekosisteminin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi ve vaatleri karşılama durumundaki yetersizliği ortaya çıkardı. Bütün bu yaşananlar sonrası Anchor Protocol yerel tokenı ANC coin de derinden etkilendi ve günlük kayıplar %65’i geçti. Ek olarak platform tokeni LUNA ciddi zarara uğradı ve yatırımcılar fazlasıyla mağdur oldu. Ekosistem geliştiricilerinden Do Kwon ile Luna Vakfı’nın BTC ve Avax satışlarına rağmen fiyatlar gerektiği gibi toparlanmadı, aksine düşüşler hızlanarak devam etti. Kurucu Do Kwon çöküş karşısında UST mint etme teklifleri sunarken vakıf ise fiyat istikrarı için 750 milyon dolarlık BTC kredisi ile UST borcu vereceğini açıkladı. Bu sırada Binance borsası UST ve Terra Luna satışlarını durdurdu.

Saldırı nasıl planladı? 

Öncelikle Luna Foundation Guard’ın uzun bir süredir Bitcoin alımlarıyla gündeme geldiğini belirtelim. Kurum, 26 Mart’ta 1 milyar doların üzerinde bitcoin pozisyonu açtı. Saldırıyı planlayan kişiler, o dönemden bu yana Luna Foundation Guard’ın rezervini yakından takip etmiş olabilir.

Aynı şekilde Luna Foundation Guard’ın kurucusu Do Known da UST likidite havuzuna dair bilgileri de paylaştı. Twitter’da Onchain Wizard adlı kullanıcı saldırıyı planlayanların bu iki bilgiden destek alarak strateji geliştirdiğini öne sürüyor.

Ayrıca trade grubunun, saldırı amacıyla 100 bin BTC kredi ile pozisyon açarken, aynı zamanda Known’a da borç verdiği söyleniyor. Zira Luna Foundation Guard, 27 Mart ve 11 Nisan arasında 15 bin Bitcoin satın aldı. Ancak bu satışın, saldırıyı gerçekleştiren Trade grubu tarafından gerçekleştirildiğine dair kesin bir bilgi yok.

UST’de açılan 1 milyar dolarlık borsa dışı pozisyon ve yaklaşık 4.2 milyar dolarlık short pozisyon ile trade grubu, likidite havuzlarını boşaltmaya başladı. Bunu dengelemek için Luna Foundation Guard, Bitcoin rezervini satmak üzere harekete geçti. Bu esnada trade grubu, Binance’de UST satmaktaydı.

Luna Foundation Guard, UST’yi tekrar 1 dolara eşitlemek için Luna ve Bitcoin rezervlerini boşaltarak likidite etmek durumunda kaldı. Luna Foundation Guard’ın ana şirketi Terraform Labs’in rezerv cüzdanında bulunan 42 bin 530 Bitcoin’inin hareket etmesi, yatırımcıları paniğe sürükledi. Bu da piyasada aşağı yönlü bir hareket yaşanmasına neden oldu.

Terraform Labs’in rezervlerini boşaltması sadece bitcoini etkilemedi. UST yatırımcıları da paniğe kapılarak likidite havuzlarından paralarını çektiler. Yatırımcılar UST’yi satarak Tether’in stabilecoin’i USDT’yi satın almaya başladı. Bu da Luna Foundation Guard’ı içinden çıkılmaz bir döngüye soktu. Bir süre sonra borsada UST alacak kimse kalmadı diyebiliriz. Bundan en çok karlı çıkanlar ise saldırıyı planlayan “trader” ekibi oldu.

Terra Kurucusu Do Kwon, LUNA İçin “Canlandırma Planını” Tanıttı!

Do Kwon’un “Canlandırma Planında” tüm Terra Blockchain’inin yeniden başlatılması ve 1 milyar adet yeni tokenin tamamen UST ve LUNA yatırımcılarına dağıtılması yer alıyor.

Doğrulayıcıların ağı resetlemesinin ardından 1 milyar adet yeni tokenin dağıtılması şöyle yapılacak:

  • 400 milyon token (%40), UST stablecoininin 1 doların altına düşmesinden önceki LUNA yatırımcılarına dağıtılacak.
  • 400 milyon token (%40), yeni ağ güncellemesi anında orantısal olarak UST yatırımcılarına dağıtılacak.
  • 100 milyon token (%10), eski zincirin durdurulduğu andaki LUNA yatırımcılarına dağıtılacak.
  • 100 milyon token (%10) gelecekteki gelişim adımları için topluluk havuzuna aktarılacak.

Do kwon’un resmi twitter sayfasından daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Do Kwon twitter sayfası için tıklayınız.

Güncel Airdroplar ile ilgili sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere iletebilir,
daha fazla Airdrop fırsatları için “Güncel Airdroplar” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Airdrop Türkiye

Abone Ol 

Abone Ol :)
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumlar